Полезни Храни Ядки Семена от чиа: Ползи и Вреди за Човешкото Тяло

Семена от чиа: Ползи и Вреди за Човешкото Тяло

Семена от чиа: Ползи и Вреди за Човешкото Тяло

Чиата набира популярност сред ентусиастите на здравословното хранене през последните години. Нека да разберем какво представлява тази суперхрана и защо заслужава такова внимание.

Семена от чиа: Ползи и Вреди за Човешкото Тяло

Семена от чиа: Ползи и Вреди за Човешкото Тяло

Преди няколко години продуктът беше малко познат у нас и се смяташе за екзотичен и рядък. Сега семената от чиа могат да бъдат намерени във всеки супермаркет или онлайн магазин и все повече хора научават за техните ползи.

Чиа е малко семе на растение от семейството на градински чай, понякога наричано испански градински чай. Расте в Мексико, Австралия, Индия, Гватемала, Южна Европа. Интересното е, че зелената част на растението съдържа вещества, които отблъскват вредителите. Следователно не е необходимо да се използват химикали при отглеждане, този продукт може да се нарече екологичен и безопасен.

Интересно е, че семената от чиа не са модерно откритие, те са били култивирани още по времето на древните ацтеки и са били изключително ценен продукт. Плащаха данъци, използваха се в религиозни ритуали и се ядеха заедно с царевица и боб. На семената от чиа се приписват чудотворни свойства да дават сила и сила.

Всички култури от този невероятно полезен продукт са безмилостно унищожени от испанците по време на колонизацията на Мексико. Съвсем наскоро те бяха преоткрити благодарение на оцелели диви екземпляри в родината им, в нейните най-недостъпни райони. Уникалният състав спечели вниманието на учените.

Видове семена от чиа

Семена от чиа: Ползи и Вреди за Човешкото Тяло

В природата са известни два вида семена: черни и бели. Белите семки се наричат ​​“салба“. Черните семена идват от лилави цветя, а белите семена идват от бели цветя. Тяхната хранителна стойност варира леко. Белите зърна имат малко повече хранителни вещества, така че те са по-търсени. Количеството есенциални мастни киселини е изненадващо: около 24 g на 100 g зърна, много повече, отколкото в рибата

Черните семена са по-достъпни и се отглеждат в по-големи количества. По отношение на хранителното съдържание те са малко по-ниски от белите, освен това съдържат голямо количество фибри и спомагат за доброто храносмилане. Трудно е да се нарекат бели семена по-ценни. И двата вида съдържат важни елементи. Не трябва да давате предпочитание на един сорт.

Какви са ползите от семената чиа за тялото?

Изследователите изучават състава и качествата на суперхраните, доказвайки тяхната полза за човешкия организъм.
Чиата е източник на растителен калций: 100 г семена съдържат 630 мг от този макроелемент.

Фибрите помагат за нежното прочистване на червата, така че семената от чиа са естествена алтернатива на фармацевтичните средства за запек. Малките зърна съдържат 10–15% повече растителни фибри от ленените семена и другите зърнени храни. Особеността на фибрите от чиа е, че са водоразтворими, което се съдържа също в овесените ядки и перления ечемик.

Семена от чиа: Ползи и Вреди за Човешкото Тяло

Липсва в повечето типични зърнени култури. Яденето на храни с високо съдържание на фибри ви дава стабилно усещане за ситост. Фибрите действат като пробиотик за чревната микрофлора.

Семената от чиа съдържат (% DV):

  • витамин B1 – 0,6 mg (51,7%),
  • витамин B2 – 0,2 mg (13,1%),
  • витамин B3 – 8,8 mg (55,2%),
  • витамин B9 – 49,0 mcg (12,3%),
  • витамин С – 1,6 mg (1,8%),
  • витамин Е – 0,5 mg (3,4%),
  • манган – 2,7 mg (118,4%),
  • цинк – 4,6 mg (41,6%),
  • фосфор – 860 mg (122,9%),
  • калций – 631 mg (63,1%),
  • калий – 407 mg (8,7%),
  • магнезий – 335 mg (83,8%),
  • натрий – 16 mg (1,2%),
  • желязо – 7,7 mg (77,2%),
  • мед – 0,9 mg (102,7%),
  • селен – 55,2 mg (100,4%).

В състава на чудните семена има и редки вещества:

  • хлорогенна киселина,
  • фенолна киселина,
  • розмаринова киселина,
  • кафеена киселина,
  • мирицетин,
  • кверцетин,
  • кемпферол.

Богатият състав осигурява анти-стареещи, противовъзпалителни, антиканцерогенни ефекти , предпазва от свободни радикали и преждевременно стареене.

Всичко това ни позволява да наречем чиата суперхрана и естествена енергийна напитка. При редовна консумация семената

  • активират имунната система;
  • имат противовъзпалителни свойства;
  • подобряване на паметта и концентрацията;
  • подобряване на работата на сърдечно-съдовата система;
  • подобряване на регенерацията на опорно-двигателния апарат;
  • предотвратяване на развитието на остеопороза;
  • укрепване на зрителната функция;
  • забавят процеса на стареене;
  • намаляване на кръвното налягане;
  • насърчаване на загуба на тегло;
  • намаляват нивата на холестерола;
  • пречистване от токсини;
  • успокоява и помага да устоите на стреса.

100 g продукт съдържа:

  • мазнини – 30-33 g,
  • протеини – 17-25 g,
  • въглехидрати – 42 g.

Съдържание на калории – около 486 kcal на 100 g продукт.

Семената от чиа отлично засищат и зареждат с енергия, те са източник на лесно смилаем растителен протеин без глутен и съдържат всичките осем незаменими аминокиселини. Такъв балансиран състав осигурява активиране на защитните сили на организма, повишена работоспособност, подобрена мозъчна дейност, памет и поддържане на функционирането на всички органи.

Изследванията показват, че чиата е източник на гума с добри физикохимични свойства. Чията подобрява работата на стомашно-чревния тракт, повишава способността за усвояване на хранителните вещества и намалява нивата на захарта и холестерола.

Английски учени описват проучвания, потвърждаващи, че консумацията на семена от чиа значително повишава съдържанието на омега-3 в кръвната плазма, съответно нивото на холестерола и триглицеридите в плазмата намалява, а нивата на HDL се повишават.

ПСемена от чиа: Ползи и Вреди за Човешкото Тялоолзи от чиа за жени

Семената от чиа са полезни за репродуктивната функция, регулират хормоналните нива и изравняват цикъла. Манганът подпомага синтеза на полови хормони, а медта и желязото възстановяват организма след кръвозагуба и намаляват болката. Чиата в диетата на жената допринася за по-плавно преживяване на менопаузата. Магнезият помага за подобряване на представянето, по-малко умора и подобрява емоционалното състояние.

Чиата съдържа повече естествени антиоксиданти от всяка друга храна. Фитохимикалите предотвратяват оксидативния стрес в тялото. Това е истински еликсир на младостта, помагащ за потискане на свободните радикали.

Ползи от чиа за мъже

Високото съдържание на цинк, селен, манган и мастни киселини активира половите жлези и повишава плодовитостта, увеличавайки шансовете да станете баща. Семената от чиа служат като естествен стимулатор на тестостерона и увеличават мускулната маса. Суперхраната помага за укрепване на мускулите и бързо възстановяване на енергийните резерви. Помага за по-ефективно понасяне на физическата активност, тонизира целия организъм.

Концентрацията на антиоксиданти в зърната чиа предпазва клетките на тялото от раково израждане, предотвратявайки тумори на простатата.

За отслабване

Чиата е много питателна и дава дълготрайно усещане за ситост, така че може да се използва по време на диета. Способността на семената да абсорбират 9 пъти повече от теглото си вода им позволява да заемат повече място в стомаха. Хранителният болус, поради вискозните свойства на чиата, се движи по-бавно през червата и забавя усвояването на въглехидратите. Превръщането на захарта в енергия не става толкова бързо. Чиата е полезна при диабет: подобрява енергийния метаболизъм и поддържа стабилни нива на инсулин.

Резултатите от проучване при пациенти със затлъстяване и диабет тип 2 показват загуба на тегло и подобрение на рисковите фактори, свързани със затлъстяването, като същевременно се поддържа добър гликемичен контрол. Липидните профили и нивата на кръвната захар се подобряват при повечето субекти след консумация на малки количества чиа в продължение на няколко месеца. Семената от чиа са отлично допълнение към конвенционалното лечение на затлъстяването при пациенти с диабет. .

Чиа може да блокира чувството на глад за дълго време, но не забравяйте за значителната калоричност на продукта и спазвайте умереността.

Могат ли да се консумират семена от чиа по време на бременност и кърмене?

По време на бременността е важно хармонично да се изгради меню, така че хранителните суровини за развитието на детето да се доставят ежедневно с храна. Уникалният състав на чиа подпомага формирането на здрав плод, поддържа здравето на майката и възстановяването след раждането. Бременната жена е по-податлива на стрес и безпокойство. Витамините от група В, микро- и макроелементите в зърната помагат за нормализиране на благосъстоянието и хармонично състояние.

Мастните киселини в малките зърна осигуряват основата за развитието на мозъка на детето. Чиата е отлична хранителна добавка и допълнение към основното балансирано хранене.

Суперхраната е източник на калций за формирането на здрав скелет на плода. Бременността е важен период в живота на жената. Необходимо е да се гарантира, че менюто съдържа здравословни и безопасни продукти.

Семена от чиа: Ползи и Вреди за Човешкото Тяло

Могат ли децата да ядат чиа?

Ястията, приготвени от този супер здравословен продукт, също трябва да присъстват в менюто на детето. Малко количество семена задоволява частично дневната нужда на детския организъм от витамини и минерали .

Подпомага костната система на растящия организъм и мускулната система. Не си струва обаче да го давате на деца в неограничени количества. Нормата на ден е 1-2 ч.л.

Вреда и възможни противопоказания на чиа

Възможна е вреда, ако се използва неразумно. Това е суперхрана, а възрастен се нуждае от 1-2 супени лъжици от нея на ден. Максималната порция е до 3-4 с.л. При консумация на големи порции от тези семена са възможни неприятни симптоми: тежест в стомаха, гадене, чревна непроходимост. В някои случаи е възможно повишено образуване на газове поради високото съдържание на фибри.

Въпреки всички предимства и уникалност на продукта, той трябва да бъде изключен от диетата, ако:

  • Болест на Крон,
  • язвен колит,
  • дивертикулит,
  • скорошни операции на стомашно-чревния тракт,
  • алергии,
  • индивидуална непоносимост.

Да не се използва заедно с аспирин и други антикоагуланти.

Как да съхраняваме чиа

Продуктът не изисква специални правила за съхранение: семената могат да се оставят на стайна температура в стъклен съд с капак. Трябва само да се пази от слънчева светлина и влага. Испанският градински чай ще запази всичките си полезни свойства до четири години.

Как да използвате семена от чиа

Необичайните семена имат интересно свойство: те абсорбират голямо количество влага и се разширяват няколко пъти, като придобиват вид на желеобразен състав. Това ви позволява да го използвате в различни рецепти, експериментирайки в полза на тялото.

Набъбналата маса без ясно изразен вкус може да се използва като основа за пудинги, желета, мусове и смутита. Поради свързващите свойства, домакините използват желе от семена в печива, замествайки яйцата.

Сухите зърна могат да се поръсват върху салати от пресни зеленчуци и билки, да се добавят към печива и десерти, за да се получи приятен хрупкав ефект.

За плътност и вискозитет семената се добавят към каши и супи. Понякога чиата се смила в кафемелачка преди употреба. Полученото брашно се използва за приготвяне на сосове, печива и спортни коктейли.

Във всеки случай трябва да запомните поддържането на водния баланс: пийте достатъчно течност, когато въвеждате този продукт в диетата си.

Сухите семена могат да абсорбират много повече течност от собственото си тегло. Оптималното решение: преди употреба накиснете зърната във вода, растително мляко или сок. Времето за накисване е от 30 минути до няколко часа. Удобно е да ги оставите в течност за една нощ, до сутринта те ще придобият консистенция на желе. Получената маса може да се използва за закуска за приготвяне на питателно смути или каша.

Използвайки различни комбинации, можете да получите десетки нови ястия! Зърната с неутрален вкус се съчетават добре с различни подправки. Канелата, индийското орехче, кардамонът и джинджифилът работят добре. От семената на чиа стават отлични суровоядски каши. Трябва да накиснете семената с овесени ядки за една нощ, да добавите мед и ядки. Чиата ще обогати кашата с витамини и хранителни вещества и ще забави усвояването на въглехидратите.

Семената се съчетават добре и с ферментирали млечни продукти. Суперхраната ще направи киселото мляко или кефира по-дебели и по-питателни. От семената на испанския градински чай се получава и масло, което се счита за едно от най-ценните на пазара. Маслото се произвежда от прясно набрани семена чрез студено пресоване. По този начин се запазват всички полезни елементи. Продуктът е светложълт на цвят с лек орехов аромат. Полезно е за почти всички, с изключение на индивидуалната непоносимост.

Чиа маслото запазва ценните свойства на самите семена. Консумирането на масло от испанска салвия подобрява биологичните маркери, свързани със заболяванията на метаболитния синдром.

Освен за вътрешна употреба, маслото се използва и външно за козметични цели. Можете да нанесете маслото върху кожата и косата си или да го добавите към любимите си продукти за грижа за кожата. Кожата става идеално хидратирана, а косата – силна. Маслото от суперхрана е верен помощник срещу стареенето на кожата, отпускането и следродилните стрии.

Рецепти със семена от чиа

Студена овесена каша с чиа

Семена от чиа: Ползи и Вреди за Човешкото Тяло

съставки:

  • овесени ядки – 200 г,
  • чиа – 2 с.л. л.,
  • бадемово мляко – 200 мл,
  • нарязани ядки – 50 г,
  • мед на вкус.

Смесете люспите със семена, изсипете растително мляко. Отгоре се нареждат с ядки и се заливат с мед . Оставете една нощ.

Интересни Факти за Гъбите

Отдръпнете се от ненужните неща

Соев Лецитин „разбухвал“ Киселото Мляко

Програма за изчистване от тежки метали

Портрет по снимка за подарък

Тайната на тибетската мандала

Магия с кристали за всеки ден

Психология на цветовете в облеклото

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

Защо Бадемите са Полезни: Данни от Научни ИзследванияЗащо Бадемите са Полезни: Данни от Научни Изследвания

Ползите от бадемите са интересни за много хора, които искат да включат този продукт в ежедневната си диета. От статията ще научите за полезните и вредни свойства на различните сортове