Полезни Храни Подправки,Полезно Джинджифил: Полезни Свойства

Джинджифил: Полезни Свойства


Природата се е погрижила за това човек да остане здрав през целия си живот.

Развиващата се фарма-индустрия предлага изобилие на лекарства с вътрешен и чужд произход, които, освен това не всеки може да си позволи – цените на лекарствата растат непропорционално с увеличаване на доходите на средното семейство. А ако добавите към този съмнителен списък с противопоказания и странични ефекти, неволно си спомням една стара поговорка: „Едно лекуваме, друго –разболяваме„. А след още няколко десетилетия шепи хапчета заменят натуралните лекарства, отглеждани в градината или тези,подарени от природата.

Народните рецепти за различни заболявания са предавани от поколение на поколение като най-висша ценност, защото в тяхната ефективност не може да се съмняват дори най-опитните лечители това време. Лук, чесън, жен-шен, подбел… Списъкът на „природните лечебни средства“ можем да изброяваме безкрайно. Но, може би, едно от най-ценните места в него заема джинджифила.

Как расте джинджифилът: ботаническа помощ

Търсейки корен от джинджифил, продаващ се в магазините, е трудно да си представим, че това  некапризно на вид растение има толкова много лечебни свойства. Въпреки това, то е с огромно признание и уважение, още преди изобретяването на медицината – нищо чудно, че в превод от санскрит името му се тълкува като „рогат корен“  или „универсално лекарство“ (благодарение на невероятните му свойства).

Родината на джинджифила се смята за Северна Индия, където и до днес се отглеждат над 50% от световния „джинджифил на пазара“. Това е многогодишно тревисто растение, не расте от само себе си – с най-голямо внимание  се отглежда на специално определените насаждения, за да дари на света лечебно средство за множество заболявания. Въпреки това, в древността са го използвали не само като лекарство – за много мъже джинджифила се използва и като афродизиак.

Джинджифил: Полезни Свойства

Джинджифил: Полезни Свойства

Да видим, как цъфти джинджифила, това е възможно през втората година от живота на растението.Съцветията му се, състоят от пастелно-жълти листенца в пурпурни  рамки.Въпреки това, чакането си струва, защото цъфтящия джинджифил е неописуемо красива гледка.

Въпреки това, въпреки че на външен вид, най-ценните растения имат месесто коренище – именно в него е сглобен  коктейл от антибактериални, витамини и минерални добавки, особено важни за човека. И свойствата се губят по време на обработка само незначително, което означава, мариновани или сушени корени от джинджифил също носят една безспорна полза за организма.

Джинджифил: Полезни Свойства

Джинджифил: Полезни Свойства

Джинджифил: полезни свойства и химичен състав

Лечебната сила на джинджифила може да се обясни с уникална комбинация от полезни компоненти, влизащи в състава му. Сред тях особено значение са:

  • Антиоксидантите, представени от витамини A, C, E, както и магнезий и цинк. Тези вещества са полезни не само като хранителната база за организма, но и като защитни резерви от радиация, нежеланите действия на ултравиолетовите лъчи и, като следствие, на свободните радикали. Освен това, антиоксидантите позволяват да се удължи младостта и за запазване на жизнената енергия.
  • Аминокиселини, включително и незаменими. Те участват във възстановяването на клетъчния състав, обновяването на организма и поддържането на всички жизненоважни функции. Никотинова и олеинова киселина. Тези компоненти са – основа за хармонична обмяна на веществата, а оттам и косвено тези киселини са отговорни и за енергийния баланс.
  • Минерален коктейл. Силиций, калий, фосфор, цинк… Изреждаме броя на микро – и макроелементи, влизащи в състава на джинджифиловия корен. И всеки от тях по своему е важен за поддържането на нормалната жизнена дейност.
  • Етерични масла. Невъобразим вкус – далеч не най-важната функция на етеричното масло. Тези масла помагат за укрепване на имунитета и помагат на тялото да устои на болестотворните вируси, бактерии и гъбички.
  • Гингерол. Това органично съединение ускорява обменните процеси, облекчава симптомите на възпаление и помага да се пречистим от токсини.

Въпреки това, тези компоненти – само малка част от полезните вещества, които влизат в състава на джинджифила. Ето защо растението се използва за медицински цели, едва ли не с появата си. Благоприятното действие на джинджифиловите настойки, настъргани или изсушени коренища са описани в трактата „За медицинската материя“ на древногръцкия учен Диоскорид. Именно той прави подробно изследване на джинджифила, препоръчва да го използвате като противорвъзпалително, чревно и „очно“ лекарство, а след това научи своите съвременници на лечение на последиците от махмурлук.

И до днес народните рецепти на базата на джинджифил се използват за лечение на различни заболявания:

  • при настинки: бульон, разреден сок или чай с джинджифил облекчава симптомите на грип, бронхит, възпалено гърло и дори пневмония, а инхалация с помощта на етерични масла помагат
  • при запушване на носа;
  • при чревни разстройства: леко разхлабващо действие на екстракта от джинджифил помага за облекчаване на симтомите на хранително отравяне, за да се отървем от болките в стомаха, да се оттеглят от червата отпадните продукти и токсини;
  • при гинекологични заболявания: благотворно действие на това растение влияние върху репродуктивната система на жената, облекчава симптомите на възпалителните процеси ;
  • при нарушения на опорно-двигателния апарат: по-специално, джинджифилът  е доказал себе си като отлично лекарство при ревматизъм, артрит, артрози и болезнено усещане в ставите;
  • при захарен диабет: растението влияе положително върху нивото на захар в кръвта;
  • при съдови патологии: джинджифилът повишава еластичността на капилярите, спомага за тяхното прочистване, намалява риска от образуване на кръвни съсиреци и се подобрява мозъчното кръвообращение;
  • от мъжките заболявания: това лекарство помага за предотвратяване на появата на простатит и повишава либидото;
  • за отслабване: джинджифил ускорява обмяната на веществата и подобрява смилаемостта на мазнини, а това означава, допринася за бързото разделяне на мастните натрупвания;
  • козметика: маски, кремове и лосиони на основата на джинджифил сок или инфузия – магическо средство за защита от първите признаци на стареене, повишеното омазняване на кожа и акнето.

Джинджифил: противопоказания

Джинджифил: Полезни Свойства

Джинджифил: Полезни Свойства

За съжаление, джинджифилът има противопоказания  макар и много скромно, но да ги отпишем все пак не си струва. Така, с повишено внимание да се подхожда към самолечение джинджифиловия корен стои в следните случаи:

  • по време на бременността, особено в третия триместър;
  • младите майки, които кърмят;
  • ако възрастта на малкия пациент е по-малко на три години;
  • при треска и температура над 38°;
  • тези, които страдат от язва на стомаха, камъни в жлъчката, остър и хроничен гастрит; при епилепсия.

Освен това, в редки случаи се среща с известна свръхчувствителност към етеричните масла, влизащи в състава на коренища. Това означава, че преди първото използване на козметични средства на базата на джинджифил е най-добре да прекарате един малък тест: да се нанесе от вътрешната страна на китката малко крем или лосион и се види на терен в продължение на няколко часа – ако се появи сърбеж, зачервяване и усещане за парене,  козметиката е по-добре да не се използва.

При комплексно лечение, включва използването на медикаменти и народни средства за защита с джинджифил, по-добре е да се консултирате с вашия лекар, тъй като екстракт от растението може да повлияе върху ефективността на медикаментите.

Как да съхранявате джинджифил в домашни условия?

Тъй като джинджифилът може да бъде използван като храна в абсолютно всяка форма – кисел, сладък, сушен, под формата на сок, настойка или тинктура, чай, подправки и т.н. – много домакини, дори не мислят за това, как да се запазят лечебните свойства на това уникално растение.

Знае се за ползите от джинджифила, повечето ценители на това растение се опитват да го запазят в чист вид. Въпреки това, коренището дори в хладилника остава годно за консумация не повече от седмица, така че този вариант е подходящ само за краткосрочно съхранение. А ето изсушен корен е в състояние да запази своята полезност на цели 4 месеца! При това съвсем не е задължително да го консумирате сух – може да се смила на прах и да се използват като есенция добавка към храната или да се накисва преди употреба, за да си върне свежия вид и форма.

Освен това, хранителната стойност на джинджифила се запазва и при по-ниски температури, така че може да се замрази , предварително увит в найлоново фолио. Вярно е, че най-добре е преди замразяването да се нареже  на порции – отново да се замразява растението няма смисъл, отрязване на желаното парче от заледения корен може да бъде изключително трудно. Да се замрази във фризера може и пюре от джинджифил, получено с помощта на блендер или  ренде. Разстелете го на тънък слой в опаковката,за да можете във всеки един момент да скъсате едно точното количество на вече готовия „микс“ за приготвяне на чай или отвара.

Много е вкусен захаросаният джинджифил, който може да се съхранява на студено за около месец. И приготвя се много лесно! Всичко, което е необходимо – нарязани на корен на тънки филийки и в рамките на 10 минути  сварете сироп (приблизителното съотношение на вода и захар 1:1). Въпреки това, съвсем не е задължително да се съхранява  растението дълго време – да знае, в какви условия и къде расте джинджифила, винаги може да го отглеждате и у дома. Вярно, „домашното производство“ няма да бъде толкова полезно, но всички необходими лечебни свойства са запазени.

Използването на джинджифил на прах като подправка, трябва да се вземе предвид, че сухо коренище е много по-рязко на вкус, отколкото в прясно състояние. Въз основа на това и трябва с дозата да не се прекалява ,за да не развалите ястието. Между другото, при приготвянето на ястия с пресен джинджифил-добре е да се избягва дървената посуда – тя твърде бързо абсорбира етерната миризма, а това означава, ароматът на джинджифил ще ви преследва дори и там, където те са скрити.

Най-добрите народни рецепти с джинджифил

Народната медицина вече не побира това огромно количество рецепти, които се приготвят на базата на джинджифил. Те се използват при настинка и чревни заболявания, обща отслабване и нервно пренапрежение, главоболие и други заболявания… Да се опиташ поне една десета част от тях ще отнеме повече от един месец. Въпреки това най-добрите от тях трайно са се заселили в кухнята и в аптечките на грижовните домакини.

Чай с джинджифил и лимон

Такава напитка се смята за истински еликсир на здравето и дълголетието, защото хармонично съчетание на джинджифил и лимон изпълва ударната доза витамини и минерали. А ако като подсладител добавите една лъжица мед, чаят може да победи всяка простуда! Всичко, което е необходимо за готвене – няколко кръгчета корен от джинджифил, същото количество лимон (за 1-2 порции), и мед може да се добави на вкус. Добавяне във вряща вода на съставките, е достатъчно да се варят само на 1 минута и може да се насладите на ароматен чай, който ще изпълни тялото със жизнените сили !

Джинджифил с лимон

Ако смятате, че започвате да се простудявате, че е време да си спомните за чудотворната сила на джинджифила с лимон. Удобно решение е да се направи на заготовка,която може да се съхранява в хладилник няколко дни. Можете да я вземете със себе си в офиса или на улицата и колкото се може по-често да се запари лечебна напитка. Начинът на приготвяне е съвсем прост.  Трябва да настържете на ренде 150-200 г пресен корен джинджифил, нарязан на ситно, 1 лимон с кората, добавете 150-200 гр. мед, разбърква се добре. Сместа трябва да се прибере в стъклен буркан и да затворите капака.

Джинджифил, лимон, мед

Това е магическа формула, която помага за по-бързо справяне с настинки. Прилагат я, разбира се, не само по време на болестта, но и по време на вирусни инфекции и за укрепване на имунната система. Варите джинджифил с лимон и мед .

Компрес от джинджифил

Да се отървете от болезнените усещания направете с марля компрес, вътре в който трябва да сложите джиндифилова каша. Да се готви по-лесно е просто: можете да настържете пресен корен или да се използва сух прах, най – важното- разрежда се с вода до пюреобразно състояние. С компрес на мястото на локализация на болката (например, челото при мигрена или котлети при болки в гърба), може да се облекчи симптома за 10-20 минути.

Джинджифилова „дъвка“

При  гадене, токсикоза или „болест“, трябва да дъвчете парче свеж корен от джинджифил или да си приготвите специална паста от сушени подправки с добавянето на няколко капки вода. При това съвсем не е задължително да поглъщате „дъвката“ – етеричните масла, заедно със слюнката,  премахват неприятните усещания.

Заговорихме на тайни тена традиционната медицина, можете да се отървете почти от всяка болест с помощта на уникалното растение джинджифил. Така че защо да използваме върху себе си  неизпитани лекарства, ако всичко, което трябва да има в кухнята на всяка домакиня е джинджифил? Помнете: здравето е безценно!

Как да Намеря Сила на Волята,за да Отслабна

Периодично гладуване и преминаване към едно хранене на ден

Защо Бадемите са полезни

Как Боровинките са полезни за здравето?

Седем Храни за Повишаване на Имунитета

Тялото ви Моли за Помощ

Психични Причини за Бръчки

Съвременни методи за Контрол на Съзнанието

Аз не съм Двойник !

Портрет по снимка за Подарък от Художник с Международни Награди

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

изчистване на организма

Програма за изчистване от тежки металиПрограма за изчистване от тежки метали

Приемайте ежедневно следните 5 продукта: • Екстракт от ечемичена трева на прах: извлича тежките метали от далака, чревния тракт, панкреаса и репродуктивната система. Този екстракт подготвя живака да бъде напълно

Може ли COVID-19 да Причини Трайна Еректилна Дисфункция?

Може ли COVID-19 да Причини Трайна Еректилна Дисфункция?Може ли COVID-19 да Причини Трайна Еректилна Дисфункция?

Може ли COVID-19 да причини трайна еректилна дисфункция? Днес имах майстор във вкъщи и стана дума за Ковид-19.Човекът сподели затова, как е протекло заболяването при него и как още не