Полезни Храни Подправки Женшен: Ползи и Вреди

Женшен: Ползи и Вреди

Женшен: Ползи и Вреди

„Коренът на живота“ или женшенът е уникално реликтно растение от Далечния изток. Лечебните свойства на женшена са описани в китайската книга за билките „Шен Нонг Бен Као“ през 1 век пр.н.е. д. Чудодейният корен повишава жизнената енергия , връщайки времето назад; и старецът възвръща младостта си, болният става здрав, слабият придобива сила.

Женшен: Ползи и Вреди

Изследователските центрове, изучаващи полезните свойства на женшена, откриват нови области на приложение на лекарства, базирани на растителни компоненти.

Ботаническа характеристика

Женшенът е многогодишно тревисто растение от семейство Araliaceae със зелено или зелено-кафяво високо стъбло. При възрастно растение листата са длановидно сложни в основата, а на върха образуват розетка от пет листа с овална форма. Кореновата система на растението е главна; Централният корен е с цилиндрична форма, от него излизат 2-3 израстъка и тънки коренчета.

Поради сходството на корена с човешката фигура, женшенът се нарича „човешки корен“ . Като лекарство се използват корените и коренищата на лечебното растение. Събирането на суровини става, когато женшенът достигне шестгодишна възраст и съдържа максимално натрупаните хранителни вещества.

Цветята на женшен се събират в чадър от светлозелен или бледорозов цвят и имат слаб аромат. Растението цъфти в началото на лятото.

Плодът на женшена е двукостенна, по-рядко трикостенна червена костилка, узряваща август – септември. Възпроизвеждането става със семена, някои от които растат след 20 месеца, а другата част след 3-4 години. Младите растителни издънки се развиват бавно и дават семена едва на четвъртата година от развитието.

Има 12 вида женшен, от които само два вида се използват за медицински цели – азиатски женшен (Panax Ginseng) и американски женшен (Panax quinquefolium) .

Растението расте в сенчести смесени или кедрови гори в Източна Азия и Северна Америка. В Русия женшенът расте в Далечния изток, в Приморските и Хабаровските територии.

Женшен: Ползи и Вреди

Поради неконтролирана употреба, количеството див женшен е застрашено от изчезване, така че те са се научили да култивират растението. Една от първите страни, които въведоха технологията за отглеждане, беше Корея.

Химичен състав

Лечебните свойства на женшена се дължат на изобилието от хранителни вещества в химическия състав, който се различава минимално при различните видове от това растение.

Химичен състав на корена:

  • тритерпенови сапонини-гинзенозиди (панаксозиди),
  • полизахариди,
  • мастна киселина,
  • аминокиселини,
  • пектин,
  • витамини В и С,
  • макроелементи: калций, фосфор, магнезий, калий,
  • микроелементи: натрий, хром, желязо, цинк, манган, кобалт.

Полезни свойства на женшен

Коренът от женшен е придобил универсална употреба като адаптоген и тоник с терапевтични ефекти при различни телесни разстройства.

За да извлечете ползите от корена на женшен, консултирайте се със специалист!

В зависимост от вида на растението, методът на събиране и обработка на корените, количеството на основните вещества в състава и съответно терапевтичният ефект се различават . Например белите и червените корени са един и същи вид азиатски (корейски) женшен. Коренът се зачервява след запарване. Този метод запазва концентрацията на хранителни вещества и увеличава срока на годност на продукта. Екстрактът от червен женшен се използва при сърдечни заболявания, възпаления, за повишаване на мозъчната активност и физическа издръжливост .

Сибирският женшен (Eleutherococcus) принадлежи към различно семейство, но има подобни свойства на азиатския женшен. Екстрактът от елеутерокок, който има по-мек ефект, е показан за употреба от хора с психически стрес, астения като добавка след заболяване и стрес. Сибирският женшен помага на тялото да се справи с аклиматизацията по време на пътуване.

Американският женшен подобрява когнитивните функции на мозъка. Гинзенозидите от този растителен вид имат невропротективни свойства.

Индийският женшен подобрява производството на хормони на щитовидната жлеза, нормализира нивата на холестерола и кортизола.

Ефект върху настроението и намаляване на стреса

Поради прекомерната мозъчна активност, прекомерната работа и социалния живот, хората са изправени пред постоянно излагане на стрес, което кара тялото да отделя хормона кортизол. Постоянният стрес , преминаващ в хроничен, причинява тревожност, депресия и пристъпи на паника. Пациентите с депресия и тревожност развиват заболявания като инфаркт, диабет и инсулт много по-често от хората, които са спокойни.

Адаптогените, съдържащи се в корените на растението, повишават устойчивостта към психологически и физически стрес. Тези вещества намаляват нивата на кортизола, защитават надбъбречните жлези, помагат за възстановяване на хомеостазата след стрес и подобряват настроението

Ползи за косата

Влошаването на кожата на главата, пърхотът и косопадът са следствие от продължителен стрес, липса на хранителни вещества и хормонален дисбаланс.

В корейския женшен са открити основни хранителни вещества , които насърчават растежа на косата. Съединения като сапонини влияят върху здравето на скалпа, като предотвратяват гъбични и бактериални инфекции. Фитостеролите и гинзенозидите са ефективни в борбата с косопада, тъй като подобряват кръвообращението в скалпа, укрепват космения фоликул, подхранват го и стимулират растежа. Целулозният полизахарид придава блясък на косата и покрива косата със защитен слой от слънчевите лъчи .

Шампоаните, в които основната активна съставка е женшен, улесняват грижата за косата и скалпа. По-естествено би било да използвате инфузия от женшен за измиване на косата.

Подобрява работата на мозъка

Женшенът има положителен ефект върху мозъка , като подобрява когнитивната функция и изглажда свързаните с възрастта промени в умствения капацитет. Благодарение на своите антиоксидантни свойства, които предотвратяват оксидативни и възпалителни явления, билковите лекарства на базата на това растение предотвратяват риска от развитие на неврологични заболявания като Паркинсон, Алцхаймер, церебрална исхемия, инсулт и загуба на паметта.

Коренът от женшен стимулира кръвоснабдяването на всички човешки органи , включително мозъка. Подобреният кръвен поток доставя всички хранителни вещества в мозъка в по-голям обем, премахва продуктите на газообмена и вредните вещества. Доброто кръвообращение на мозъка стимулира умствената дейност, засилва концентрацията и влияе върху запаметяването на информация.

Употребата на женшен поддържа нивата на невротрансмитерите допамин и серотонин. При пациенти с болест на Паркинсон веществата, съдържащи се в корените на растението, спомагат за бързото възстановяване на мъртвите мозъчни клетки, които произвеждат допамин.

Противовъзпалителни свойства

Обикновено възпалителният отговор на тялото е необходим за защита срещу чужди елементи, но прекомерното възпаление води до сърдечни проблеми, диабет и рак.

Гинзенозидите от женшен помагат за частично или пълно инхибиране на възпалителния процес. Проучването показа, че екстрактът от корейски червен женшен повишава антиоксидантната активност на кожните клетки , поради което екземата на пациенти с атопичен дерматит намалява по размер .

Женшенът има противовъзпалително действие при увредени тъкани и изгаряния.

Отслабване

Затлъстяването се отразява негативно на здравето на човешкото тяло. Генетиката, диетата, начинът на живот и чревната микробиома са възможни фактори за развитието на заболяването.

За хората с наднормено тегло корейският червен женшен ще помогне в борбата с наднорменото тегло . Съдържащите се в растението гинзенозиди намаляват апетита, влияят върху усвояването и разграждането на мазнините, ускоряват метаболизма и намаляват нивата на кръвната захар. Растението съдържа редица вещества, които влияят на чревната микробиома, увеличавайки броя на полезните микроорганизми, отговорни за усвояването на храната .

Ефект върху белите дробове

Екстрактът от корейски червен женшен има както терапевтичен ефект при лечението на белодробни заболявания, така и превантивен ефект срещу възпалителни заболявания. Благодарение на своите имуномодулиращи и инхибиторни свойства, женшенът предпазва тялото от вирусна инфекция, намалявайки продължителността на заболяването

Намалени нива на кръвната захар

Женшенът помага за контролиране на нивата на кръвната захар при диабетици . Екстрактът от корен на растението повишава функцията на клетките на панкреаса, като стимулира производството на инсулин, а неговите биологични съединения улесняват усвояването на глюкозата и имат антиоксидантен ефект върху свободните радикали в клетките .

Укрепване на имунната система

Имунната система се състои от взаимодействащи си клетки, органи и протеини и е отговорна за разпознаването на антигените, на които тялото реагира.

Червата са един от органите, отговорни за имунитета, в който възниква симбиозата на микроорганизмите. Чревната микробиома е отговорна не само за метаболизма на хранителните вещества и усвояването на мазнините, но и за здравето на тялото. Лечението с женшен увеличава броя на полезните бактерии и намалява броя на патогенната микрофлора , което подобрява чревната микробиома .

Чудодейният корен има положителен ефект за укрепване на имунната система, повишаване на устойчивостта на организма към вирусни инфекции и възпаления. Билковата добавка насърчава бързото възстановяване след заболяване.

Облекчаване на симптомите на менопаузата

С възрастта настъпват промени в тялото на жената и настъпват хормонални промени. Такова явление като менопаузата е придружено от неприятни симптоми – изпотяване, промени в настроението, депресия, загуба на енергия и нарушения на съня.

Клиничните изследвания, проведени в Корея, доказват положителните ефекти на корена от червен женшен за облекчаване на тези симптоми и повишаване на либидото при жените .

Ефектът на женшена върху мъжката репродуктивна система

Коренът от женшен има положителен ефект върху здравето на мъжката репродуктивна система , като стимулира производството на хормона тестостерон и повишава подвижността на сперматозоидите. Благодарение на включените в състава гинзенозиди препаратите с корена на растението имат следните ефекти:

  • увеличаване на издръжливостта,
  • отпуска кръвоносните съдове,
  • улесняване на притока на кръв към тазовите органи,
  • повишаване на либидото,
  • предотвратяване на еректилна дисфункция.

Вреди и противопоказания

През годините се формира мнение за универсалността на женшена и това доведе до факта, че някои хора приемат препарати на негова основа като витаминно средство. Това погрешно убеждение води до вреда, която е свързана с противопоказания за употребата на женшен.

Противопоказания за употребата на корени от женшен и препарати на базата на него:

  • артериална хипертония,
  • конвулсии,
  • епилепсия,
  • хронични чернодробни заболявания,
  • хипотиреоидизъм,
  • нарушение на съня,
  • треска,
  • кървене,
  • алергична реакция.

Не се препоръчва употребата на женшен по време на бременност и кърмене, както и при деца под 14 години. При възрастни хора употребата на лекарството се предписва под наблюдението на лекуващия лекар.

Не можете да комбинирате приема на лекарства, съдържащи женшен, с чай, кафе и алкохол. Не е препоръчително да се комбинира употребата на антидиабетни лекарства с женшен поради засиления ефект на лекарството. При използване на антикоагуланти и антидепресанти трябва да се избягват добавки, съдържащи женшен.

Преди употреба се консултирайте с лекар, който ще избере необходимата форма на добавка и дозировка.

Страничните ефекти след употреба на корен от женшен са:

  • гадене,
  • повръщане,
  • диария,
  • тахикардия,
  • главоболие,
  • безсъние.

Традиционни рецепти с женшен

Корените на женшен са известни със своя остър и неприятен вкус, така че те не го консумират в чист вид. По-добре е да приемате лекарства и инфузии върху корена на растението сутрин. Положителният ефект от препаратите с женшен се постига през есенно-зимния период, когато тялото се адаптира към студения сезон и се нуждае от подкрепа. В горещо време женшенът се приема с повишено внимание.

Женшен: Ползи и Вреди

Чай от женшен

За традиционното приготвяне на напитката 0,5-2 g натрошен корен се изсипва в 200 ml вода, вари се на слаб огън, след което се филтрира и разрежда с вода, за да се получи светлокафява течност. Сервирайте чай с мед, за да добавите сладък вкус.

Паста от женшен

Пастата се използва като козметично средство при кожни обриви и възпаления.

За да приготвите пастата, добавете 2 супени лъжици натрошен сух женшен към 3 супени лъжици вода и оставете за 2 часа. След това получената паста се загрява на водна баня до 60 °C. Преди употреба се препоръчва мехлемът да се охлади до телесна температура.

Инфузия на вода

Прах от корени на женшен се залива с вряща вода в съотношение 1:100. Приемайте от запарката по 1 чаена лъжичка 2-3 пъти на ден 20 минути преди хранене. Това лекарство се съхранява за един ден, след което се приготвя нова инфузия.

Екстракт от мед с женшен

Към килограм мед добавете 50 г счукан корен от женшен. Медената смес престоява 2 седмици на тъмно място, след което корените се изваждат от меда. Приема се по 1 чаена лъжичка на ден преди хранене.

Екстрактът се използва при болки в кръвоносните съдове, настинки, умора и главоболие.

Колко Трябва да е Талията на Жената след 50 години?

7 Етапа на Любовта

Фурмите-Ползи и Вреди за Човешкото Тяло

Семена от чиа: Ползи и Вреди за Човешкото Тяло

Портрет по снимка за подарък от художник с международни награди

Премахване на мазнините от корема и бедрата

Как да решим проблемите с ерекцията и простатита завинаги

Как да носим овърсайз , за да изглеждаме по-слаби

Масивни аксесоари- да или не ?

Научете се да избирате бельо

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Post

стар лук

Стар ЛукСтар Лук

Стар лyк /Allium cepa/ Стопяване на полип на матката Стопяване на миома на матката Стопяване на киста на матката Стопяване на киста на яйчника Стопяване на киста на тестиса Стопяване